• 22 maja 2024

IMP na żużlu. Piotr Pawlicki mistrzem PolskiZawodnik z Fogo Unia Leszno, Piotr Pawlicki zdobył w żużlu po raz pierwszy indywidualny tytuł   mistrza Polski. 

Rywalizacja finałowa odbyła się pomiędzy nim, a Januszem Kołodziejem (Fogo Unia Leszno) oraz Maciejem Janowskim z klubu Betard Sparta Wrocław. Pawlicki wyprzedził obu zawodników zyskując tym samym najlepszą pozycję na wyścigu.

Ten wynik nie stanowił dla ekspertów żadnego zaskoczenia.  Zarówno Pawlicki, jak i Kołodziej dobrze znali tor, ponadto reprezentowany przez nich poziom był dość wysoki. Wszyscy finaliści to osoby związane z cyklem Grand Prix.

Ostateczny wyścig wymagał powtórzenia, gdyż B. Zmarzlik doprowadził do upadku motocykla Pawlickiego (bezpośrednią przyczyną było pchnięcie przedniego koła Pawlickiego). Zawodnik Cash Broker Stali Gorzów został wyeliminowany przez sędziego Krzysztofa Meyze. Decyzja została uznana za kontrowersyjną i spotkała się ze sprzeciwem wielu kibiców. Nie było to łatwe dla sędziego – zanim zdecydował o wykluczeniu Zmalzlika przez bardzo długi czas oglądał powtórki. Start należał do Pawlickiego, o drugie miejsce walczyli Maciej Janowski i Janusz Kołodziej. To była zacięta walka, Janowski wygrał o pół koła.


Na zawodach kibicowała publiczność złożona z sześciu tysięcy fanów. Już początkowe fazy zawodów wyłoniły faworytów zawodów w Lesznie.  Bartosz Smekala zdobył pierwsze miejsce podczas ostatniego biegu ostatecznej serii. Tym zakwalifikował się do  barażu. Nie miał w tym biegu szczęścia Adrian Miedziński, który zakończył wyścig minimalnie później niż Smekala. Różnica była tak mało zauważalna, że sędzia musiał zapoznać się niejednokrotnie z powtórkami.

Piotr Pawlicki zdobył swoje pierwsze indywidualne mistrzostwo, zapewne teraz jego sukcesy będą coraz częstsze. Jednak rekordzistom Indywidualnych Mistrzostw Polski wciąż pozostaje Tomasz Gollob, który ma na koncie aż osiem złotych medali, pięć srebrnych i 3 brązowe.

Na mistrzostwach mimo dużych nadziei nie zabłysnął Szymon Woźniak, wygrał 11 wyścig, po czym nie wyróżnił się w innych fazach.  


Oto wyniki:

1. Piotr Pawlicki - Fogo Unia Leszno: 14+3 (3,3,1,2,2,3)

2. Maciej Janowski - Betard Sparta Wrocław: 11+2 (0,d,3,3,3,2)

3. Janusz Kołodziej - Fogo Unia Leszno:  13 (1,3,3,2,3,1)

4. Bartosz Zmarzlik - Cash Broker Stal Gorzów: 13 (2,3,2,3,3,w)

Jeśli jesteś fanem żużla i motocykli, koniecznie przeczytaj artykuł o motocyklach elektrycznych polecanych przez naszą redakcję "Motocykle elektryczne najważniejsze zalety"

Share :

Może Cię zainteresować

Kibicowanie jako instynkt stadny

Naukowcy określają kibicowanie jako instynkt stadny. Wyraża się to poprzez intensyfikowanie emocji, gdy...