• 22 maja 2024

Jakim jesteś kibicem?

kibic

Jak mówią nam specjaliści kibicowanie nie jest tylko zabawą, ale to prawdziwy psychologiczny fenomen, który ma rożne oblicza. Świat, w którym wielkie międzynarodowe rozgrywki wpływają na ukryte w ludziach instynkty to nasza codzienność. Tak właśnie tłumy uczestniczą w tym wielkim zbiorowym rytuale kibicowania. Warto poznać jakie tak naprawdę mechanizmy kryją się za kibicowaniem, oraz jakie typy kibica są znane.

Jak zaczynają się wielkie imprezy sportowe to Polaków ogarnia szał kibicowania. Na miesiąc jesteśmy ekspertami w danej dziedzinie sportu, typujemy wyniki, chodzimy w biało czerwonych barwach. Zaczynamy zyć doniesieniami z boiska i zza kulis mistrzostw. Gorączka kibiców ma jednak w sobie wiele sprzeczności. Może być tak, że ta gorączka kończy się po pierwszym przegranym meczu a narodowe poczucie wspólnoty w jednej chwili mija. Wtedy znów brzmią słowa – Polacy nic się nie stało. Co więc decyduje o tym jak kibice w tych dniach się zachowują? Jak wygląda kibicowanie i jakie typy kibiców wyróżniamy?

Biało – czerwona koszulka a do tego piwo

Najprostsza definicja określa kibicowanie jako oglądanie sportu i dopingowanie tym sportowcom, którzy są nam bliscy. Gdy jednak chodzi o międzynarodowe rozgrywki to już nie tylko spędzanie wolnego czasu, ale rozgrywki, które przechodzą w formę rytuału, pojawia się symbolika. Oczywiście najważniejsze być optymistą w stosunku do tego jakie osiągnięcia może mieć drużyna narodowa. Typowanie przegranej, nawet jeśli wydaje się realistyczne nie jest na miejscu i po prostu tego się nie robi. Oczywiście kolejna sprawa to właściwy ubiór kibica. W przypadku stadionowych kibiców oczywiście biało – czerwona koszulka, szalik i flaga. Do tego również malunki na twarzy. Mile widziane są czapki, trąbki. Kibice oglądający w telewizji mogą już unikać tego stroju, gdy nikt ich nie widzi, ale oczywiście w ręce musi być jak wiadomo piwo. Dlatego właśnie w sklepach w tym okresie promocje na piwo dla kibiców to codzienność. Pojawiają się również niezdrowe przekąski w dobrej cenie, niektórzy wprowadzają do sprzedaży sportowe przekąski nawiązujące do półki. A niektóre sklepy nawet kajzerki ze wzorem piłki.

Jakim jesteś kibicem? Quiz

Quiz – jakim jesteś kibicem piłkarskim?

Jeśli zastanawiacie się jakim typem kibica jesteś to powinieneś rozwiązać ten quiz. Po rozwiązaniu policz punkty
 

1 jakie rozgrywki śledzisz na bieżąco

 • tylko drużyna narodowa – 1 pkt
 • wszystkie rozgrywki – 3 pkt
 • drużyna narodowa, liga mistrzów, liga Europy – 2 punkty

2 Czy byłeś na meczu w innym kraju

 • nie, oglądam mecze zagraniczne w tv – 2 pkt
 • nie, nie oglądam meczy drużyn z innego kraju – 1 pkt
 • tak, byłem na meczach w rożnych częściach świata – 3 pkt

3 Przy kibicowaniu musisz mieć

 • trąbkę i przyśpiewki – 3 pkt
 • piwo i chipsy – 1pkt
 • kanapę i obraz HD – 2 pkt

4 Ile możesz zapłacić za bilet na mecz ulubionej drużyny

 • do 200 złotych – 1 pkt
 • do 600 złotych – 2 pkt
 • bez ograniczeń – 3 pkt.


10-12 pkt. Jesteś maniakiem piłki nożnej i śledzisz wszystkie rozgrywki, możesz wydać duże pieniądze  na bilet, nie ograniczasz swojej pasji

7-9 pkt. Jesteś kibicem kanapowym, znasz się na piłce, ale mecze oglądasz w tv

4-6 pkt. Jesteś niedzielnym kibicem, oglądasz mecze sporadycznie, najczęściej jak gra drużyna narodowa.

Share :

Może Cię zainteresować